SD1600-TS5-2 Belt Type Digital Textile Printer
Superlucky Union Inc.
Contact Now
Place of Origin : China
Brand Name : Sais
Certification : CE
Model Number : SD1600-TS5-2
MOQ : 1 UNIT
Packaging Details : BOX BOXS
Delivery Time : 20DAYS
Payment Terms : TT/LC
Contact Now
Main Features of SD1600-TS5-2 Belt Type Digital Textile Printer
1. Using 2 Epson DX 5 printing head
2.Wide color range: double 8 color
3.fast speed: The fastest speed up to 24 sqm/h
4.The Max. printing width:1600mm
5. Can print all kinds of fabrics
6.Acidity,reactive,disperse and coating ink all compatibility
Machine's Specification:
Print method
2crystal micro-piezo spray head(Fifth generation)
Print resolution
540/720/1080/1440dpi
Print speed
720×540dpi (6 pass )
24 ㎡/h( 4 color)
12㎡/h ( 8 color)
720×720dpi (8 pass)
20 ㎡/h( 4 color)
10㎡/h( 8 color)
540×1080dpi(12 pass)
16㎡/h( 4 color)
8㎡/h( 8 color)
720×1080dpi (12pass)
12㎡/h
6㎡/h( 8 color)
720×1440dpi (16pass)
10㎡/h
5 ㎡/h( 8 color)
Max.print width
1600mm
Max.fabric width
1630mm
Ink box volume
400cc±5cc
Color
4,6color option:C.M.Y.K.Lc.Lm.O.R. option
Ink type
acidity,reactive,disperse,coating ink all compatibility
Consumption
Stand by≤100W,printing 1200W
Heating 2group ×1000W 1group ×1000W
Power
single phase AC + earth wire220V ±10% , 15A 50HZ
Environment
Temp.18-30℃ relative humidity 35-80%(non condensing)