SDPB1800-Colour2 Plate Type Digital Textile Printer
Superlucky Union Inc.
Contact Now
Place of Origin : China
Brand Name : Sais
Certification : CE
Model Number : SDPB1800-Colour2
MOQ : 1 UNIT
Packaging Details : BOX BOXS
Delivery Time : 20 DAYS
Payment Terms : TT/LC
Contact Now
Main Features of SDPB1800-Colour2 Plate Type Digital Textile Printer
1. Using 2 Epson DX7 printing head
2.fast speed: The fastest speed up to 34sqm/h
4.The Max. printing width:1800mm
5. Can print all kinds of fabrics
6.Acidity,reactive,disperse and coating ink all compatibility
7. Particularly suitable for woolen sweater, T-shirt, and single piece fabric printing
8. The company independently developed product
Machine's Specification:
Print method
2 DX7crystal micro-piezo spray head
Print resolution
360/720/1080/1440dpi four kind of accuracy can be switched
Print speed
360×720dpi(4pass)
34㎡(4 color)
17㎡(8 color)
360×1080dpi(6pass)
25㎡(4 color)
13㎡(8 color)
720×720dpi(8pass)
18㎡(4 color)
9㎡(8 color)
720×1440dpi(16pass)
10㎡(4 color)
5㎡(8 color)
Max.print width
1800mm(74inch)
Max.fabric width
1840mm
Suitable fabric
Pure wool, silk, viscose, tencel, cashmere, cotton, polyester, nylon
Ink box volume
400cc±5cc
Color
Double4 ,8color option:C.M.Y.K.Lc.Lm.O.R.B.G
Ink type
acidity,reactive,disperse,coating ink all compatibility
Consumption
stand by≤100W,printing 1200W,heating 2group ×1000W 1group×2000W
Power
single phase AC + earth wire220V ±10% , 15A 50HZ
Environment
Temperature:18-30℃ relative humidity 35-80%(non condensing)